Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež: Ať Putin ukončí válku

„Moje výzva je určena především prezidentovi Ruské federace, kterého prosím, aby zastavil tuto spirálu násilí a smrti, a to i v zájmu svého lidu.“ Uvedl mimo jiné papež František ve své promluvě v před pravidelnou nedělní modlitbou Anděl Páně, ve které se místo svého obvyklého komentáře k nedělnímu evangeliu věnoval výzvě k ukončení války na Ukrajině.

Číst dál

Ohlédnutí za svatováclavskou poutí ve Staré Boleslavi

Slavnostní mše sv. na Svátek sv. Václava ve středu 28. září 2022 se odehrála v deštivém a chladném počasí. Za Apoštolský exarchát ČR se jí zúčastnili otec biskup-apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko a generální vikář mitr. prot. o. Vasyl Slivocký. Večer proběhla v bazilice sv. Václava také řeckokatolická liturgie sv. Jana Zlatoústého.

Číst dál

Četla jsem knihu… román Bílá Voda

Před několika měsíci se na trhu objevil další román Kateřiny Tučkové (nar. 1980) Bílá Voda. Spisovatelka se tentokrát nechala inspirovat osudy řeholnic, kněží oficiální i skryté církve v době komunistického Československa.

Číst dál

Četl jsem knihu… Pán

V loňském roce vydalo nakladatelství Triáda knihu od Romana Guardiniho Pán. Tento autor je na našem knižním trhu znám především drobnějšími tituly, tentokráte se nám dostává do rukou jeho obsáhlejší, – nebojím se říci – stěžejní dílo, které spatřilo světlo světa v roce 1937.

Číst dál

Nuncius s biskupem požehnali kopii fatimské kaple

V sobotu 1. 10. uvedl apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, spolu s diecézním biskupem Janem Vokálem, do života církve přesnou kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Papež k redemptoristům: Kdo lpí na své vlastní jistotě, brání působení Ducha

Vyvolat hlubokou obnovu, schopnou změnit srdce a struktury tak, aby stále lépe odpovídaly potřebám misie a službě nejchudším. To je klíčová myšlenka, kterou František vyjádřil ve svém pozdravu k redemptoristům, kteří se sešli v Římě na generální kapitule.

Číst dál

Skončil Svatováclavský festival, začínají Hudební výlety

19. ročník Svatováclavského hudebního festivalu se završil závěrečným koncertem v katedrále Božského Spasitele. Poslední týden se nesl ve znamení dvou velkých premiér a hudební sezóna na Ostravsku rozhodně nekončí.

Číst dál

Benefiční koncert „Sešli se, aby pomohli“ na podporu Charitního domu sv. Václava

Sopranistka Veronika Rovná, houslový virtuos Jiří Vodička s komorním orchestrem Camerata Janáček a kapela Zrní vystoupí 6. října 2022 od 19 h v ostravském Divadle A. Dvořáka při benefici na podporu rekonstrukce Charitního domu sv. Václava – domova pokojného stáří.

Číst dál

Papež: Sport je sociální a výchovné dobro – a takový má zůstat!

Papež František v pátečním podvečeru přijal sportovce, trenéry a představitele různých sportovních svazů, kteří se ve Vatikánu účastnili mezinárodního summitu nazvaného „Sport pro všechny – soudržný, dostupný a šitý na míru každého člověka“. Papež vyzdvihl roli sportu při utváření společenství, odbourávání předsudků a budování míru a varoval před jeho výlučně komerčním pojetím.

Číst dál

Fotogalerie: Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár

Ministrantský florbalový turnaj o Svatováclavský pohár se koná každoročně v den slavnosti sv. Václava, patrona českého národa, olomoucké arcidiecéze i všech arcidiecézních ministrantů.

Číst dál

Asistenční služby Poradny pro cizince Diecézní charity Plzeň jsou letos obzvlášť důležité

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň odvádí od konce února velký kus práce při pomoci uprchlíkům přicházejícím z Ukrajiny. Poskytuje jim sociálně právní poradenství, zajišťuje tlumočení a doprovody na úřadech či v ordinacích lékařů.

Číst dál

Nikdy nepřestávejte snít o lepším světě, vzkazuje František mladým lidem

Vždy snít o lepším světě a každý den se s odvahou a trpělivostí snažit vybudovat jeho malý díl. Toto přání papež František vyslovil v poselství k mladým studentům, kteří se účastní celosvětového vzdělávacího paktu v rámci řádu voršilek. Papež se věnoval tématu bytí a konání, přičemž si bere příklad z Voršily, mladé ženy velké krásy, která inspirovala mnoho mladých lidí, jako Angelu Merici, zakladatelku řádu voršilek.

Číst dál

Rozhovor s kardinálem O'Malleym o novinkách v církevní ochraně dětí před zneužitím

Papež dnes jmenoval deset nových členů Pontifikální komise na ochranu nezletilých. Jde o sedm žen a tři muže, kteří doplní dosavadních deset členů, z nichž většina byla ve funkci ponechána na další tříleté období.

Číst dál

Rytířský turnaj u kapucínů pomohl vybrat peníze na dobrou věc

O slavnosti sv. Václava se u kapucínů na klášterní zahradě konal rytířský turnaj. Přijely desítky rodin z blízkého i dalekého okolí. Děti dostaly příležitost procvičit dovednosti např. v lukostřelbě anebo zacházením s mečem. Celý turnaj se zaměřil na ideály rytířství, mezi které patří odvaha, statečnost ale také dobrosrdečnost. Na místě také prezentovala svou činnost Maltézská pomoc, která na každý turnaj doporučí potřebnou rodinu pro benefiční záměr turnaje.

Číst dál

Vatikánský kardinál Koch se omluvil německým biskupům za svůj výrok

Předseda německých biskupů Georg Bätzing se ostře ohradil proti vyjádření kuriálního kardinála Kurta Kocha. Ten měl říct, že v tzv. německé synodální cestě vidí paralely s dobou nacismu. Při tiskové konferenci na závěr plenárního zasedání německé biskupské konference biskup Bätzing uvedl, že pokud se kardinál okamžitě veřejně neomluví, podá stížnost k papeži.

Číst dál

Církev v době velkých změn

Jako církev máme stále hledat Vzkříšeného také za hranicemi vlastní instituce i představivosti, a tím tyto hranice neustále rozšiřovat a otevírat – zdůraznil Mons. Tomáš Halík ve Vatikánu, kde na pozvání Dikasteria pro biskupy přednášel pro nově jmenované biskupy z pěti kontinentů.

Číst dál

Biskup Ximenes Belo, nositel Nobelovy ceny, obviněn ze zneužívání

Nizozemské noviny přinesly anonymní svědectví několika lidí, kteří vypovídají o údajném zneužívání východotimorským biskupem v 90. letech. Jak sdělil vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni, „roku 2020 byla biskupovi uložena omezení, včetně zákazu styku s nezletilými, která byla loni s jeho souhlasem dodatečně posílena“.

Číst dál

Představení seminářů Česka i Slovenska se sešli na Velehradě

Při pouti u příležitosti 99. výročí úmrtí arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana, kterou ve čtvrtek 29. září 2022 večer slavil ve velehradské bazilice biskup Josef Nuzík, se setkali také bývalí představení kněžských seminářů Moravy, Čech a Slovenska.

Číst dál

Papež: Média by se měla vyvarovat "válečné psychózy"

Vatikán zveřejnil téma Světového dne sdělovacích prostředků 2023: „Hovořit srdcem. Veritatem facientes in caritate“.

Číst dál

Kalendář pro děti - misijní říjen 2022

Stejně jako v minulých letech, chceme, aby se děti, naši malí misionáři, připravily co nejlépe na letošní oslavu Světového dne misií, který připadá na 23. říjen! Letošní Misijní neděle se nese v duchu hesla z knihy Skutky apoštolů „Budete mými svědky“ (Sk 1,8).

Číst dál

Nová struktura Dikasteria pro službu intergrálnímu lidskému rozvoji

Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, jehož prefektem je český rodák kardinál Michael Czerny, prochází organizační restrukturalizací, která je plánována v souladu s novou apoštolskou konstitucí papeže Františka "Praedicate Evangelium".

Číst dál

Nikaragujský diktátor nazval papeže Františka tyranem

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega označil katolickou církev za diktaturu a papeže za „svatého tyrana“. Stalo se tak během jeho veřejného projevu 28. září. Ortega řekl, že v církvi neexistuje demokracie, protože kněze, biskupy a kardinály věřící nevolí, proto se podle něj jedná o „dokonalou tyranii“. Ortega katolickou církev veřejně kritizoval i v minulosti, obvinil ji z organizování státního převratu proti jeho režimu.

Číst dál

Fotogalerie: Udělování kanonických misí na dobu neurčitou osvědčeným katechetům

Být moudrým a přivádět druhé ke Kristu stejně jako to činil i svatý Václav během své desetileté vlády v čele České země. S tímto poselstvím přebírali léty a praxí osvědčení vyučující náboženství z rukou biskupa Martina Davida kanonické mise na dobu neurčitou. Pro přítomné katechetky a katechety a jejich rodiny byl předvečer svátku sv. Václava malou slavností.

Číst dál

Pracovníci Arcidiecézní charity Praha převzali papežské vyznamenání

K mimořádné události v novodobé historii Arcidiecézní charity Praha došlo během letošní Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Papež František ocenil ředitele a zástupce ředitele Arcidiecézní charity Praha za jejich dlouholetou a profesionální práci ve prospěch potřebných. Ocenění převzali z rukou arcibiskupa pražského a primase českého Jana Graubnera.

Číst dál

Papež: Pochopme příčiny této světové války a zbavme srdce nenávisti

„Prožíváme třetí světovou válku, je omyl myslet si, že jde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou nebo mezi dobrem a zlem. Musíme osvobodit srdce od nenávisti“ – to jsou některé z úvah, které papež František pronesl 15. září v Kazachstánu při hovoru s jezuity z takzvané ruské oblasti Tovaryšstva Ježíšova. Ukrajina je podle papeže první obětí nepřijatelné a svatokrádežné agrese. Celý rozhovor najdete na webových stránkách jezuitského obtýdeníku La Civiltà Cattolica.

Číst dál

Přírodu jsme si půjčili od svých dětí

Sám o sobě říká, že „probouzení úcty k přírodě u dětí se stalo jeho celoživotní vášní“. Lektor environmentálního vzdělávání TOMÁŠ DRIML skrze příběhy učí o tom, jak vnímat krásu Božího stvoření kolem nás.

Číst dál

Jak se modlit, aby to dávalo smysl

Bůh, Kristus a my je název souboru chestertonovských zamyšlení irského dominikánského kněze Herberta McCabea (1926–2001). A i když promlouvá o známých věcech, činí tak svěže a netuctově.

Číst dál

V Městě Touškově pekli farní chleba

Čtvrtý ročník akce Slavnosti chleba proběhl 25. září v Městě Touškově. Celý program byl zahájen mší svatou, kterou celebroval biskup Tomáš Holub. Pak se pokračovalo na náměstí u kostela, kde byl umístěný trh s lokálními pochutinami. Farní chléb zadělala a upekla Pekárna Sebera.

Číst dál

Zahájení akademického roku 2022/2023 v Brně na Petrově

V úterý 4. října 2022 bude v 19.00 hodin v katedrále sv. Petra a Pavla brněnský biskup Pavel Konzbul předsedat pontifikální bohoslužbě na zahájení akademického roku 2022/2023 pro pedagogy a studenty brněnských vysokých škol.

Číst dál

Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi: konference na VOŠ Caritas v Olomouci

Konference Sociální zemědělství a zahradní terapie v praxi, kterou ve spolupráci s Caritas – vyšší odbornou školou sociální pořádá v Olomouci VOŠ Jabok ve čtvrtek 6. října 2022, nabídne pohled na sociální zemědělství a zahradní terapii skrze perspektivu terapeutickou a integrační, teologickou nebo sociologickou. Bude příležitostí k představení příkladů dobré praxe a k diskusím o výzvách, limitech či potenciálu sociálního zemědělství a zahradní terapie (nejen) v sociální práci.

Číst dál

Čínský soud znovu odložil proces s kardinálem Zenem

Soudní proces s hongkongským kardinálem Josephem Zenem a dalšími čtyřmi demokratickými aktivisty byl odročen. Další slyšení se bude konat za měsíc, 26. října. Důvodem je pravděpodobně kolidování s blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny.

Číst dál

V čele redemptoristů stane 47letý Brazilec

Kongregace redemptoristů má nového generálního představeného. 91 delegátů řádu jím zvolilo tento týden na generální kapitule u Říma P. Rogeria Gomese z Brazílie. Ve funkci nahradí Kanaďana P. Michaela Brehla, který po dvou šestiletých funkčních obdobích nemohl být znovu zvolen.

Číst dál

Oslava sv. Václava v katedrále v Olomouci

Mši svatou o slavnosti sv. Václava a zároveň pouti veřejných činitelů celebroval 28. září 2022 v olomoucké katedrále sv. Václava biskup Josef Nuzík.

Číst dál

Zastánci potratů zaútočili na katedrálu v Bogotě

Žhářský útok na katolickou katedrálu provedli včera demonstranti v kolumbijském hlavním městě. Jednalo se o demonstrující za tzv. právo na potrat, 28. září je totiž od roku 2011 Mezinárodním dnem bezpečného potratu. Právě v zemích Latinské Ameriky se v tento den často konají nepokoje.

Číst dál

Fotogalerie: Národní svatováclavská pouť 2022

Podívejte se na fotografie ze včerejší slavnostní poutní mše svaté ke cti sv. Václava ve Staré Boleslavi, zachycené objektivy fotografů ze spolku Člověk a Víra.

Číst dál

Ocenění pro pracovníky Arcidiecézní charity Praha

Při příležitosti svátku svatého Václava, během poutní mše svaté 28. září ve Staré Boleslavi, předal arcibiskup pražský Jan Graubner ocenění třem pracovníkům Arcidiecézní charity Praha.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera z poutní mše svaté ve Staré Boleslavi

Přinášíme homilii pražského arcibiskupa Mons. Jana Graubnera, kterou pronesl 28. září při příležitosti svátku svatého Václava během poutní mše svaté ve Staré Boleslavi.

Číst dál

Česká hymna opět rozezněla Vatikán

Stalo se již tradicí, že se o slavnosti svatého Václava koná česká mše i ve vatikánské bazilice sv. Petra s modlitbou za český národ. Letošních oslav se zúčastnilo více něž dvě stě krajanů v čele s hlavním celebrantem, kterým byl litoměřický biskup Jan Baxant. Liturgii doprovázeli čeští hudebníci pod taktovkou dirigenta Jana Zástěry.

Číst dál

Santiniho chrám stojí na Zelené hoře 300 let

Kulturním i duchovním programem vyvrcholily o víkendu na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou oslavy 300 let od posvěcení chrámu sv. Jana Nepomuckého.

Číst dál

Ve Staré Boleslavi si lidé připomněli poutní mší svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách. Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, koncelebrovali apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo, čeští a moravští biskupové a řada kněží.

Číst dál

Poutníci předali papeži dar od českých sklářů s upomínkou na sv. Václava

Svatováclavské oslavy začaly dnes v Římě účastí českých poutníků na generální audienci s papežem Františkem. Hlavě katolické církve přivezli dar od českých sklářů, který připomíná sv. Václava, patrona české země. Po audienci mu ho předal litoměřický biskup Jan Baxant. Oslavy českého patrona sv. Václava pořádají Češi v Římě každoročně, ty letošní jsou spojené s českým předsednictvím v Radě Evropské unie.

Číst dál

Papežova cesta do Bahrajnu je potvrzena

Vatikán dnes potvrdil další plánovanou zahraniční cestu papeže Františka, tentokrát do Království Bahrajn v Perském zálivu začátkem listopadu.

Číst dál

Prvky rozlišování: Důvěrný vztah k Pánu

Katecheze papeže Františka při generální audienci na Svatopetrském náměstí; Katechetický cyklus o rozlišování – 3. část

Číst dál

Papež: Modleme se za trpící a krutě zkoušený ukrajinský národ

V závěru generální audience 28. září papež František opět vyzval k modlitbě za trýzněnou Ukrajinu. A připomněl zítřejší svátek svatých archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela.

Číst dál

Ve Staré Boleslavi začala poutní mše, lidé si připomínají svatého Václava

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí začala v 10:00 za silného deště poutní mše, kterou vrcholí Národní svatováclavská pouť. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety zavražděn kníže Václav, si odkaz českého patrona připomínají stovky lidí. Hlavním celebrantem a kazatelem bohoslužby je pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

Požehnání stavby Capelihny v Koclířově

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo a královéhradecký biskup Jan Vokál požehnají 1. října v Koclířově u Svitav kopii Capelinhy pro střední a východní Evropu.

Číst dál

Svatováclavská přilbice v Římě

Bohoslužba v bazilice sv. Petra a slavnostní koncert. Svatováclavské oslavy pořádají Češi v Římě každoročně, do letošní podoby se promítlo i české předsednictví v Radě Evropské unie.

Číst dál

Den Charity a sv. Vincenc

27. září si připomínáme památku sv. Vincence z Pauly, který je patronem a zakladatelem moderní charitní práce, a slavíme také Den Charity, který čeští a moravští biskupové oficiálně vyhlásili v roce 2008.

Číst dál

Průvodu s palladiem země české se dnes v Praze zúčastnily desítky lidí

Desítky věřících se dnes v Praze zúčastnily tradičního průvodu s palladiem země české. Gotický reliéf madony s Ježíškem patří k symbolům české státnosti a je mu připisována ochranná moc pro země české. Slavnostní událost začala v poledne ve svatojiřské bazilice na Pražském hradě mší ke cti svaté Ludmily a svatého Václava. Procesí, které se během odpoledne zastaví u několika pražských chrámů, by mělo kolem 17:00 dorazit k soše svatého Václava na Václavském náměstí. Hlavním pořadatelem je Hnutí duchovní obnovy národa.

Číst dál

Charita sbírá peníze na obnovu zničené školy na Haiti

Republikou Haiti otřásají již delší dobu masivní občanské nepokoje, násilí a rabování, které již zasáhlo i některá školní zařízení. Od roku 2009 Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) podporuje školu, kterou v haitském městě Gonaïves provozuje Kongregace sester svatého Josefa. Právě tato škola se v sobotu 17. září stala cílem rabování. Na opravu školy proto ACHO vyhlásila veřejnou sbírku.

Číst dál

Dobročinná káva, výstava fotografií a běh pro hospic v Olomouci

První týden v říjnu je již tradičně věnován podpoře mobilní hospicové péče. Celostátní kampaň DOMA pomáhá informovat širokou veřejnost, aby se potřebné odborné pomoci dostalo každému, kdo si přeje strávit závěr života DOMA se svými nejbližšími. V Olomouci se v rámci kampaně uskuteční běh pro hospic, dobročinný prodej kávy a moučníků, výstava fotografií profesora Jindřicha Štreita a online soutěž o nejzajímavější recept.

Číst dál

Kardinál Parolin: Je ohavné hrozit užitím atomových zbraní na Ukrajině

Státní sekretář Svatého stolce v OSN při setkání věnovanému Mezinárodnímu dni za úplné odstranění jaderných zbraní, vyzdvihl potřebu světa bez jaderných zbraní a nutnost závazného úsilí všech zemí světa k jejich regulaci.

Číst dál

Kardinál Koch promluvil ke kruhu bývalých Ratzingerových studentů

O minulém víkendu se v Římě sešel starý i nový okruh studentů Josepha Ratzingera / papeže Benedikta XVI. Kardinál Kurt Koch přednesl přednášku o interpretaci II. vatikánského koncilu Benediktem XVI., který dle jeho soudu nepředstavoval zlom, ale reformu. Setkání s emeritním papežem se tentokrát nekonalo.

Číst dál

Výběrové řízení na pozici vedoucího majetkové správy

Arcibiskupství olomoucké vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa vedoucího správy majetku. Požadujeme SŠ vzdělání technického či ekonomického směru nebo VŠ, 5 let praxe ve správě nemovitostí a také 5 let na top manažerské pozici včetně vedení kolektivu. Podmínkou je také orientace v církevním prostředí.

Číst dál

30. benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha vybízí k pomoci lidem v nouzi

Benefiční koncert Arcidiecézní charity Praha konaný tradičně 31. října ve Smetanově síni Obecního domu je oslavou lidské solidarity. Pomoc bližním, kteří jsou v nouzi, přivádí každoročně do největší koncertní síně v Praze více než tisícovku lidí dobré vůle.

Číst dál

Před 13 lety navštívil Českou republiku Benedikt XVI.

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil Českou republiku papež Benedikt XVI. při své 13. apoštolské cestě. Zavítal sem jako teprve druhý papež v historii.

Číst dál

Biskup udělí třinácti katechetkám a katechetům kanonické mise na dobu neurčitou

Deset katechetek a tři katechety čeká v úterý 27. září mimořádná slavnost. Biskup Martin David jim v kostele sv. Václava předá pamětní listy u příležitosti udělení kanonických misí na dobu neurčitou. Bohoslužba začíná v 16.00 hodin.

Číst dál

Teologická fakulta zve na konferenci „Formace a poslání trvalého jáhna“

Historická a teologická specifikace trvalého jáhenství, teologie služby v životě jáhnů, formace k přijetí trvalého jáhenství v ČR, doprovázení trvalých jáhnů, klerikalismus u trvalých jáhnů – to jsou hlavní témata odborné konference, která se uskuteční v úterý 4. října 2022 od 10.00 v aule Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Program je určen kněžím, jáhnům, řeholníkům a laikům, které tato témata zajímají.

Číst dál

Webinář „Vstupy do škol“ představí přínos křesťanství pro naši civilizaci

Na webinář, jehož cílem je zapojit lektory do vzdělávání dětí v rámci tzv. „Vstupů do škol s náboženskými tématy“ a přiblížit jim přínos křesťanství pro naši civilizaci, zvou všechny zájemce pracovníci olomouckého Centra pro školy. On-line setkání se uskuteční v úterý 4. října 2022 od 17.00 do 19.00.

Číst dál

Papež jmenoval nového prefekta dikasteria pro kulturu a vzdělávání

Do čela nově zřízeného vatikánského dikasteria pro kulturu a vzdělávání jmenoval papež František portugalského kardinála Josého Tolentina de Mendonça.

Číst dál