Nejnovější zprávy z Církev.cz

Papež se modlí za oběti vlakového neštěstí v Indii a připomíná oběti válek

Papež František v neděli vzpomněl na oběti vlakového neštěstí v Indii, při kterém zahynulo téměř 300 lidí. Vyzývá k modlitbám za všechny trpící ve válkách a připomíná zejména Ukrajinu.

Číst dál

Bořitov si připomíná 850 let od první zmínky o obci

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 850 let obce Bořitov bude v neděli 18. června 2023 v 10.00 hodin slavit v místním kostele sv. Jiří biskup Vojtěch Cikrle.

Číst dál

Arcibiskup Graubner k mladým: Co je středem vašeho života?

Pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, se včera setkal s mladými z pražské arcidiecéze, kteří se připravují na Světové dny mládeže v Lisabonu. S mládeží oslavil mši svatou v kostele sv. Jakuba Většího v Kunraticích.

Číst dál

Papež k misijním dílům: Misie není finanční podnik, ale spiritualita

V promluvě k účastníkům plenárního shromáždění Papežských misijních děl papež zdůrazňuje, že služba, kterou tato díla konají, není službou „pouhé agentury pro rozdělování finančních prostředků pro ty, kdo potřebují pomoc, ale realitou povolanou k podpoře evangelizačního poslání ve všeobecné církvi: jádrem tohoto poslání je pak oslovit každého člověka, aniž by byl kdokoli vyřazován.“

Číst dál

Zájem o Noc kostelů lámal rekordy

Známé památky i jinak nepřístupné objekty a v nich bohatá programová nabídka pro návštěvníky všeho druhu: to byla Noc kostelů, která se uskutečnila v pátek 2. června 2023. Na území olomoucké arcidiecéze návštěvnost překvapila počtem 65 900 vstupů.

Číst dál

Papež František se začátkem září vydá do Mongolska

Letošní léto papeže Františka se ponese ve znamení dvou významných zahraničních cest. První jej počátkem srpna zavede do Portugalska u příležitosti Světových dní mládeže, kdežto druhá, kterou dnes v sobotu 3. června oznámil Svatý stolec, až na Dálný východ. Ve dnech 31. srpna až 4. září papež navštíví Mongolsko.

Číst dál

15. ročník Noci kostelů v brněnské diecézi

V pátek 2. června 2023 během tradiční akce Noc kostelů již popatnácté otevřely své brány kostely, sbory a modlitebny křesťanských církví napříč Českou republikou. V brněnské diecézi se letos zapojilo 225 míst a nabídlo více než 1160 programů (v ČR 1 806 míst se 7 715 programy). Pořadatelům přálo i počasí a podle prvních odhadů bylo zaznamenáno opět více než 100 000 návštěvnických vstupů.

Číst dál

FOTOGALERIE: Noc kostelů, zahájení v Praze

V pátek 2. června proběhl 15. ročník Noci kostelů. Akci zahájil, v kostele Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, slavnostním požehnáním pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner. V kapitulním kostele Všech svatých zazněl Harfový koncert mistrů evropské hudby. Během večera zavítal do kostela také kardinál Dominik Duka.

Číst dál

FOTOGALERIE: Modlitba za synodalitu na Velehradě

V bazilice na Velehradě se ve středu 31. května 2023 uskutečnil večer modliteb za zdar synody o synodalitě. Farnost Bílovice, spolu se svým farářem P. Janem Liškou, vedla modlitbu růžence, které se zúčastnil i biskup Josef Nuzík. Ten byl pak hlavním celebrantem mše svaté, která následovala. Na závěr se všichni společně modlili k Panně Marii

Číst dál

Divadelní hra "Večeřadlo" ve Šluknovském výběžku

V úterý 27. května 2023 v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově a ve středu 28. května 2023 v kostele sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu proběhla divadelní hra Ernesta Brylla s názvem „Večeřadlo“. Jedná se o adaptaci divadelní hry v polské verzi od otce Wojciecha Wrany, kterou Ernest Bryll napsal v roce 1984. Poprvé se hrála v témže roce v kostele Božího Milosrdenství ve Varšavě.

Číst dál

Papež jmenoval kardinála Farrella předsedou kasačního soudu

Dnes 2. června František rovněž jmenoval kardinály Zuppiho, Lojudice a Gambettiho novými soudci téhož soudu. Právník Venerando Marano bude asistentem předsedy Vatikánského soudu. Všechna jmenování nabudou účinnosti 1. ledna 2024.

Číst dál

Polsko: Vatikánská média zdůraznila potřebu médií, která budují mosty

Je třeba, aby média nerozdělovala, ale stavěla mosty, nestavěla bariéry, ale podporovala dialog, uvedli zástupci Vatican Media Dr. Andrea Tornielli a Dr. Massimiliano Menichetti, kteří se 1. června v Lublinu setkali s komunitou Katolické univerzity Jana Pavla II. v Lublinu. Setkání se studenty, včetně těch, kteří studují žurnalistiku, bylo zaměřeno na využití moderních médií a technologií pro komunikaci v církvi.

Číst dál

Arcibiskup Gallagher: Musíme udržet myšlenku mírového procesu při životě

V rozhovoru pro italský deník La Stampa hovoří vatikánský sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi, arcibiskup Paul Richard Gallagher, o diplomatickém úsilí Svatého stolce o mír na Ukrajině a o jeho poslání podporovat dobré vztahy mezi lidmi a národy na celém světě.

Číst dál

Nový film "Otec Pio" je lidským pohledem na slavného světce, říkají tvůrci filmu

"Hrát svatého Pia z Pietrelciny, známého spíše jako otce Pia, jednoho z nejpopulárnějších světců 20. století, bylo veliké," uvedl americký herec Shia LaBeouf koncem května pro agenturu CNA. Nový film nazvaný "Otec Pio" s hercem LaBeoufem, hvězdou filmů Transformers a Fury, se v kinech objeví 2. června. Představuje život italského kněze a mnicha, který se ve 20. letech minulého století dostal mezi obyvatele městečka San Giovanni Rotondo ve východní Itálii.

Číst dál

Papežský ceremoniář Ravelli přijme biskupské svěcení

Papežský ceremoniář Diego Ravelli přijme v sobotu 3. června v bazilice svatého Petra biskupské svěcení. Svátost mu udělí kardinál státní sekretář Pietro Parolin. Papež František Ravelliho v dubnu jmenoval titulárním biskupem v Recanati a udělil mu osobní titul arcibiskupa.

Číst dál

Nová kniha „Velehradský unionismus – cyrilometodějská idea jednoty v různosti“

Matice velehradská přispěje k letošnímu výročí 100 let od úmrtí olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana vydáním knihy o velehradském unionismu. Právě Stojan totiž otevřel cestu k průkopnické formě komunikace mezi katolickou a pravoslavnou církví a je jeho zásluhou, že vnesl tento styl i na pole světové teologie. Unionistické kongresy konané na Velehradě v první polovině 20. století tak předznamenaly dnešní ekumenismus.

Číst dál

Výstava ostatků bl. Carla Acutise

V týdnu od 28. 5. do 4. 6. 2023 probíhá v národním centru Fatimského apoštolátu v Českomoravské Fatimě v Koclířově u Svitav výstava ostatků bl. Carla Acutise. Tento mladý chlapec není jen patronem pro mládež, ale díky hlubokému vztahu a úctě k Eucharistii a Panně Marii pro každého z nás.

Číst dál

Prosby i díky za synodální proces ve Frýdku

Zaplněná frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie se ve středu 31. května přidala k celosvětové síti modliteb za synodální proces. „Maria s Alžbětou vytvořily společenství nesoucí radost z víry. Jak jsme na tom my?“ ptal se v homilii biskup Martin David. Radosti i starosti diecézního společenství církve pak mohl každý vyjádřit v debatě po mši svaté. O jakých tématech se mluvilo?

Číst dál

Diecézní muzeum na Petrově slaví 30 let od svého založení

Diecézní muzeum v Brně si právě dnes připomíná 30 let od svého vzniku. Svým rozhodnutím ho založil tehdejší brněnský biskup Vojtěch Cikrle 1. června 1993 jako první porevoluční církevní instituci svého druhu v České republice zaměřující se na křesťanskou výtvarnou kulturu.

Číst dál

Biskup Jan Vokál prosil Pannu Marii za Synodu o synodalitě církve

Poslední květnovou středu se věřící s diecézním biskupem Janem sešli na Chlumku u Luže, aby svěřili Panně Marii probíhající synodální proces.

Číst dál

Telefonát papeže a prezidenta Brazílie o míru na Ukrajině a boji proti chudobě

Rozhovor se uskutečnil ve středu 31. května, jak potvrdila vatikánská tisková kancelář a brazilská vláda, která v nótě uvádí, že prezident vyjádřil Františkovi vděčnost za jeho angažovanost při obraně Amazonie a pozval ho na druhou návštěvu Brazílie.

Číst dál

Vzdělávání lektorů Božího slova slaví 20 let

Lektoři Božího slova a jejich vzdělávání v olomoucké arcidiecézi slaví letos dvacetileté výročí. V roce 2003 toto vzdělávání v podobě kurzu o čtyřech částech inicioval ve všech děkanátech arcidiecéze pomocný biskup Josef Hrdlička. Chtěl tak upozornit na význam lektorské služby Božího slova pro liturgii a také zodpovědnost těch, kdo se předčítání Božího slova věnují.

Číst dál

Arcidiecézní charita Praha usiluje v rámci mezinárodního projektu o odstranění sociálního vyloučení

Odborníci z Arcidiecézní charity Praha spolu s kolegy z Charit v Hildesheimu (Německo), Lince (Rakousku) a Krakova (Polsko) se na konci května sešli v Praze u kulatého stolu, aby sdíleli zkušenosti v oblasti boje proti sociálnímu vyloučení.

Číst dál

Tisícovky osob se účastnily eucharistického procesí na Times Square v New Yorku

V průvodu, který mnozí označují za největší eucharistické procesí, které se kdy v New Yorku uskutečnilo, vyšly do ulic 27. května o vigílii Letnic tisícovky věřících, kteří se modlili a zpívali písně chval.

Číst dál

Tomáš Halík slaví 75. narozeniny

Kněz, sociolog, filozof, dlouholetý duchovní správce akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora, Mons. prof. Tomáš Halík dnes, 1. června, slaví 75. narozeniny.

Číst dál

Biskupská knihovna představí církevní řády

Knihovna Biskupství brněnského pořádá v květnu dvě přednášky o církevních řádech, kongregacích a společnostech v katolické církvi. Církevní historik Josef Mikulášek představí jejich dějiny, význam a poslání se zaměřením na české země.

Číst dál

Letní škola Vatikánské observatoře znovu otevírá své brány

Vatikánská observatoř pořádá od 4. do 30. června 2023 v papežských letních zahradách v Castel Gandolfo letní školu astronomie a astrofyziky, která se koná každé dva roky a na které se sejde 24 studentů z 20 zemí.

Číst dál

Na Kypru proběhlo setkání tiskových mluvčích biskupských konferencí Evropy

Ve dnech 24. - 26. května se na Kypru konalo pravidelné setkání tiskových mluvčích evropských biskupských konferencí, které se koná jednou za rok a pořádá ho CCEE (Rada evropských biskupských konferencí). "Církev a výzva umělé inteligence" byl název letošního hlavního tématu jednání. Mimo něj se účastníci věnovali také desátému výročí pontifikátu papeže Františka a Synodě o synodalitě. Českou republiku zastupovala na Kypru Monika Klimentová, vedoucí tiskového střediska ČBK.

Číst dál

Setkání pastoračních asistentů v Litoměřicích

Ve středu 31. května 2023 se v Diecézním domě kardinála Trochty konalo setkání pastoračních asistentů. Setkání začalo mší svatou v 10 hodin v kapli Nejsvětějšího srdce Páně, kterou sloužil generální vikář Mons. Martin Davídek. Poté od 11 hodin ředitelka Diecézní charity Litoměřice Mgr. Karolína Wankovská měla přednášku o Charitě v litoměřické diecézi. Po diskusi pohovořili pastorační asistenti o práci ve svých farních společenstvích. Setkání bylo zakončeno společným obědem v Biskupském pivovaru.

Číst dál

Čeští a moravští kněží se utkali ve fotbale

Včera 30. května se v obci Odolena Voda (okres Praha- východ) uskutečnil fotbalový zápas kněží z Čech proti kněžím z Moravy a Slezska. Utkání skončilo nerozhodně 3:3. Příští kněžský fotbalový zápas proběhne 25. září 2023 v 15 hodin v Ořechově u Brna.

Číst dál

Papežův červnový modlitební úmysl: Za ukončení mučení

Papežovo videoposelství, které bylo zasláno celé katolické církvi prostřednictvím Celosvětové sítě modlitby s papežem, je výzvou za "zrušení mučení ve všech jeho formách na celém světě".

Číst dál

FOTOGALERIE: Dva noví sněmovní kaplani byli uvedeni do služby

Dnes byli uvedeni do služby při ekumenické bohoslužbě v kapli Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dva sněmovní kaplani. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratrské Daniel Kvasnička. Bohoslužby se účastnili předsedové České biskupské konference a Ekumenické rady církví Jan Graubner a Tomáš Tyrlík. Činnost kaplanů se zaměří na službu jednotlivcům. Kaplani by ji měli poskytovat zejména ve sněmovní kapli.

Číst dál

Katedrálou zazněly tóny argentinského tanga na podporu Centra pro rodinu

Benefiční koncert na podporu ostravského Centra pro rodinu a sociální péči poslední květnový pátek 29. května zcela zaplnil katedrálu Božského Spasitele lidmi. Čekal je výjimečný hudební zážitek v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, která ke spolupráci přizvala španělskou houslistku Leticii Moreno. Umělce od dirigentského pultu vedla Brazilka Simone Menezes a společně posluchačům představili Čtyři roční doby v Buenos Aires autora Astora Piazzolla. Večerem publikum provedla Barbora Seidlová.

Číst dál

Svatý Hostýn se opět připojí k celosvětové modlitební štafetě za kněze

Na víc než třech tisících poutních míst celého světa se v pátek 16. června 2023, o slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova, budou věřící modlit růženec za posvěcení kněží – a jedním z nich bude také Svatý Hostýn. Modlitba růžence světla zde začne ve 12.15 a předcházet jí bude mše svatá na tentýž úmysl.

Číst dál

Katolický kněz v Nigérii byl propuštěn na Svatodušní neděli po třech dnech v zajetí

Nigerijský katolický kněz Matthias Opara, který byl 26. května unesen při návratu z pohřbu, byl propuštěn ze zajetí. Farář katolické farnosti Svatého Ducha v Obosima v nigerijské arcidiecézi Owerri získal svobodu na Svatodušní neděli 28. května. Oznámil to v prohlášení kancléř nigerijského metropolitního stolce P. Patrick Mbarah.

Číst dál

Biskup Hučko slaví 20. výročí od biskupského svěcení

Před 20 lety, 31. května 2003, přijal v Praze biskupské svěcení Mons. Ladislav Hučko. Na biskupském znaku má osobní biskupské heslo: „Já jsem světlo světa“ (Jn 8,12).

Číst dál

Emeritní biskup František Radkovský byl před 30 lety jmenován plzeňským biskupem

Emeritní plzeňský biskup František Radkovský byl před 30 lety, 31. května 1993, jmenován prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II. Jejího řízení se ujal 10. července 1993.

Číst dál

Sněmovna dnes uvede do služby dva své sněmovní kaplany

Do služby dnes budou na ekumenické bohoslužbě uvedeni dva sněmovní kaplani. Jeden bude z římskokatolické a druhý z protestantské církve. Slavnostní akt se uskuteční ve sněmovní kapli. Poslancům tak začnou sloužit kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta Milan Hanuš a farář Církve bratské Daniel Kvasnička.

Číst dál

Polští investigativní novináři uvádějí na pravou míru své omyly o Janu Pavlu II.

Polský deník Rzeczpospolita zveřejnil článek, ve kterém publicisté Tomasz Krzyżak a Piotr Litka, dlouhodobě sledující problematiku sexuálního zneužívání, korigují své výroky na adresu Jana Pavla II. Ukazují, že jak oni sami, tak i zahraniční média vycházeli z mylné interpretace norem platných v katolické církvi. Až do roku 1983 nebylo podle církevního práva sexuální zneužívání nezletilých trestáno laicizací kněze.

Číst dál

Milosrdný Samaritán: Inspirace pro uživatele sociálních sítích

"Na cestě k naplněné přítomnosti" je název dokumentu vydaného Dikasteriem pro komunikaci, který nabízí pastorační reflexi o angažovanosti v digitálním světě a jeho cílem je iniciovat dialog o tom, jak toto prostředí více přiblížit lidem. Iniciativa své příspěvky přidává s hashtagem #FullyPresent.

Číst dál

Papež polským dětem s rakovinou: Bůh vás miluje a stojí při vás

Papež František přijal na audienci skupinu polských dětí s rakovinou a připomněl jim, že Ježíš a Maria jsou vždy po jejich boku.

Číst dál

Zemřel Mons. Alojz Tkáč, emeritní košický arcibiskup

V úterý 23.5. 2023 Pán povolal na věčnost Mons. Alojze Tkáče, emeritního košického arcibiskupa. Pohřební obřad se uskuteční v úterý 30.5. 2023 od 10.30 v katedrále sv. Alžběty v Košicích. Tělesné pozůstatky zesnulého budou vystavené v košické katedrále v úterý 30.5. od 10.00 do 20.00 hodin.

Číst dál

FOTOGALERIE: Biřmování v Příchovicích 2023

V neděli 28. května 2023, v den slavnosti Seslání Ducha Svatého, udílel při mši svaté litoměřický biskup Mons. Jan Baxant v Příchovicích svátost křesťanské dospělosti - biřmování. Tuto svátost v místním kostele sv. Víta přijalo čtyřicet pět mladých křesťanů. Přítomen obřadu byl Chargé d’affaires Mons. Giuseppe Silvestrini.

Číst dál

Cena vděčnosti Omnia vincit amor 2023

Cenu vděčnosti Omnia vincit amor 2023 udělila v polovině května Aliance pro rodinu čtyřem manželským párům za jejich svědectví o hodnotě rodiny.

Číst dál

VIDEO: Sv. Zdislava ve světle legend: nové video prof. M. Weise

O svaté Zdislavě bylo sepsáno již nejedno odborné historické pojednání. Vznikl i román Aleny Vrbové „V erbu lvice“, podle kterého byl natočen historický film. V novém pořadu z cyklu „Svatí promlouvají“ necháme promlouvat historické prameny – především „Kroniku tak řečeného Dalimila“ či „Kroniku Žďárského kláštera“ známou též jako „Cronika Domus Sarensis“.

Číst dál

Papež vybízí k modlitbám za Synodu o synodalitě v mariánských svatyních

Od Filipín po Portugalsko se mariánská poutní místa po celém světě zapojí tuto středu do speciálního dne modliteb za Synodu o synodalitě. Papež František ve své nedělní promluvě po modlitbě Regina Caeli připomenul, že den modliteb za 16. řádné generální shromáždění biskupské synody se bude konat 31. května, poslední den měsíce zasvěceného Panně Marii.

Číst dál

FOTOGALERIE: Svatodušní biřmování napříč diecézemi

Během svatodušního víkendu proběhla napříč diecézemi biřmování. Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo udělil v sobotu 27.5. 2023 biřmování 19 mladým lidem v pražském kostele sv. Jakuba. V neděli 28.5. 2023 na slavnost Seslání Ducha Svatého biřmoval brněnský biskup Pavel Konzbul v katedrále sv. Petra a Pavla, apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Martin David v katedrále Božského Spasitele v Ostravě a administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík v katedrále sv. Václava v Olomouci, kde přijalo biřmování 75 biřmovanců.

Číst dál

Slezská lilie provoní Ostravu v polovině června

Slezská lilie bude mít i v tomto ročníku tři výrazné programové proudy – samozřejmě hudební od známých jmen jako Bára Basiková či Ondřej Ruml až k unikátní Missa brevis. Duchovní, ve kterém proběhne duchovní obnova s indickým knězem Jamesem Manjackalem a benefiční, kdy vybrané finance tentokrát zamíří do brněnského Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. Tři dny od 9. do 11. 6. se odehrají na třech místech – před katedrálou Božského Spasitele, v Ostravar Aréně a za kostelem sv. Antonína z Padovy v Ostravě-Kunčičkách.

Číst dál

Církevní ZŠ v Kroměříži navštívili žáci z partnerské školy sv. Marka v Nitře

Ve čtvrtek 25. května 2023 navštívili žáci z partnerské ZŠ sv. Marka v Nitře kroměřížskou Církevní základní školu.

Číst dál

Kostel sv. Anny v Jedlce na Děčínsku má dva nové zvony

V sobotu 27. května 2023 byly pro kostel sv. Anny v Jedlce vysvěceny dva nové zvony a umístěny do věže. Zvony odlila firma Perner z Passau v Německu. Větší zvon pojmenovaný sv. Anna (403 kg, tón b1) a druhý menší zvon sv. Jáchym (200 kg, tón es2) byly při slavnostní bohoslužbě vysvěceny biskupem litoměřickým, Mons. Janem Baxantem. Při této příležitosti otec biskup požehnal i dvě opravené sochy – Pietu a sv. Annu.

Číst dál

Biskup Jan Vokál: Duch Svatý nepůsobí proti naší vůli

Biskup Jan Vokál vedl dopoledne na slavnost Seslání Ducha Svatého bohoslužbu v katedrále Svatého Ducha. Při mši svaté udělil i svátost biřmování třem desítkám biřmovanců, kteří byli nejen z farnosti při katedrále Svatého Ducha, ale také z Biskupského gymnázia a dalších farností v královéhradecké diecéze.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. května do 4. června 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Svatodušní slavnost v královéhradecké katedrále

Hod Boží svatodušní byl v katedrále Svatého Ducha v Hradec Králové i ve znamení biřmování.

Číst dál

Arcidiecézní charita Praha zve do kostela sv. Kajetána

Kostel Panny Marie matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána v pražské Nerudově ulici je centrem duchovní podpory a modlitby za lidi v nouzi. Provozuje jej již druhým rokem Arcidiecézní charita Praha. Navštivte toto unikátní místo v pátek 2. června během Noci kostelů.

Číst dál

Papež František: Duch Svatý může vnést rovnováhu do polarizované církve

O slavnosti Seslání Ducha Svatého papež František vyzval věřící, aby se modlili k Duchu Svatému, který může přinést harmonii do rozděleného světa, polarizované církve a zlomených srdcí.

Číst dál

Světoznámé poselství moudrosti a lásky. Džibránův Prorok nově

»Říká se, že život je temnota a že ve vaší únavě je slyšet ozvěna hlasů všech unavených lidí. A já vám říkám, že život opravdu je temnota, pokud s ním ruku v ruce nejde vaše nadšení, ale každé nadšení je slepé, pokud s ním ruku v ruce nejde poznání, a každé poznání je zbytečné, pokud s ním ruku v ruce nejde pracovitost, a každá pracovitost vyjde naprázdno, pokud s ní ruku v ruce nejde láska; a když pracujete s láskou, objímáte sebe, druhé a Boha. Co myslím tím, pracovat s láskou?«

Číst dál

Papež vyzývá k solidaritě s komunitami postiženými cyklonem Moch

Papež František apeluje na příslušné autority, aby usnadnily dodávky humanitární pomoci lidem zasaženým silným cyklonem v Bengálském zálivu, který v oblastech mezi Myanmarem a Bangladéšem rozsévá smrt a zkázu.

Číst dál

FOTOGALERIE: 30 let plzeňské diecéze

V sobotu 27. května v 10.30 celebroval slavnostní mši svatou u příležitosti 30. výročí založení plzeňské diecéze v katedrále sv. Bartoloměje v Plzni Mons. Jan Graubner, pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference. Kázání pronesl emeritní plzeňský biskup Mons. František Radkovský. Přinášíme fotogalerii.

Číst dál

Papež František se den po horečce vrátil k běžnému dennímu programu

Papež František se v sobotu ráno vrátil ke svým běžným schůzkám poté, co den předtím trpěl horečkou, uvedl vatikánský tiskový mluvčí. Andrea Tornielli, ředitel redakce vatikánského Dikasteria pro komunikaci, napsal 27. května ráno na Twitteru, že papež František "obnovil své pravidelné audience".

Číst dál

Zdislavská pouť do Jablonného v Podještědí

V sobotu 27. května 2023 se v Jablonném v Podještědí konala Zdislavská pouť a městské slavnosti. V areálu dominikánského kláštera se v kapli sv. Zdislavy konalo několik mší. Poutní mši v 9 hodin celebroval generální vikář Mons. Martin Davídek. S sebou přivezl jako poutníka sekretáře Apoštolské nunciatury v Praze Mons. Giuseppe Silvestriniho, který v závěru mše svaté pozdravil ostatní poutníky.

Číst dál